Nauja skaidri medžiaga „LionGlass” yra 10 kartų tvirtesnė už stiklą ir daug ekologiškesnė

Nauja skaidri medžiaga "lionglass" yra 10 kartų tvirtesnė už stiklą ir daug ekologiškesnė

Pensilvanijos universiteto inžinieriams pavyko sukurti naują medžiagą, ieškant sprendimų, kaip sumažinti stiklo gamybos metu išmetamų teršalų kiekį. Nuo klasikinio natrio-kalcio-silikatinio stiklo ji skiriasi tuo, kad joje pakeisti du pagrindiniai komponentai. Vietoj natrio karbonato ir kalkakmenio naudojamas aliuminio oksidas arba geležies junginiai.

Kad gautume stiklą, kalcinuotą sodą ir kalkakmenį reikia išlydyti kartu su kvarciniu smėliu, tačiau juos lydant išsiskiria daug CO2. Be to, norint išlydyti pagrindines sudedamąsias dalis, reikalinga 1500 °C lydymo temperatūra, o tai reiškia, kad sunaudojama daug energijos, kurią gaminant taip pat išmetama teršalų. Naująjį junginį reikia kaitinti tik iki 400 °C. Tai trečdaliu sumažina energijos sąnaudas ir išmetamųjų teršalų kiekį.

Laboratoriniais bandymais įrodyta, kad medžiaga, pavadinta LionGlass, yra 10 kartų atsparesnė įtrūkimams nei įprastas stiklas. Tikrovėje šie rodikliai dar didesni, tačiau bandytojai pasiekė savo įrangos ribas ir tikslių verčių dar nežino. Tačiau jau žinoma, kad „LionGlass” gaminius galima pagaminti daug plonesnius (taigi ir lengvesnius) nei ankstesnius stiklo gaminius, tačiau jie vis tiek bus tokie pat tvirti. Mažesnės medžiagų sąnaudos reiškia dar mažesnį į atmosferą išmetamų teršalų kiekį ir mažesnes energijos sąnaudas.

Komentarai