Černobylio šunų genetinės mutacijos glumina mokslininkus

Černobylio šunų genetinės mutacijos glumina mokslininkus

Černobylio katastrofa buvo neprašyta paspirtis mokslininkams – jau maždaug 40 metų viduryje Europos yra žmogaus sukurtas gamtos rezervatas, kuriame galima tirti radiacijos poveikį įvairioms gyvybės formoms. Mokslą ypač domina stambūs žinduoliai, nes tai leidžia netiesiogiai įvertinti, kas panašiomis sąlygomis gali nutikti žmonėms. Todėl prieš kelerius metus buvo įkurta Černobylio šunų tyrimų iniciatyva, skirta tirti uždraustoje zonoje gyvenančius šunis.

Organizacijos veikla leido padaryti išvadą, kad zonoje gyvena trys šunų populiacijos, iš viso 800 individų. Pirmoji gyvena netoli paties Černobylio, antroji – Pripetės miesto griuvėsiuose, o trečioji – Slavutičiaus mieste, kuriame gyvena Černobylio darbininkai. Genetinė analizė parodė, kad visos trys grupės nuolat juda ir laisvai kryžminasi tarpusavyje. Taip pat nedideliais kiekiais ir su kitais šunimis iš kaimyninių regionų.

Pietų Karolinos universiteto mokslininkai nustatė daug genetinių skirtumų tarp Černobylio šunų ir gretimuose regionuose panašiomis sąlygomis gyvenančių šunų. Tačiau kabliukas tas, kad mokslininkai kol kas negali interpretuoti duomenų, nes yra per daug nepaaiškinamų veiksnių. Pagrindinis klausimas, kaip radiacija veikia gyvas būtybes, lieka neatsakytas. Norint suprasti situaciją, reikia tolesnių tyrimų ir stebėjimų.

Černobylio šunų genetinės mutacijos glumina mokslininkus

Komentarai