
Didžiosios Britanijos Šefildo universiteto mokslininkai sukūrė specialią peptido versiją, skirtą kovoti su nevaldomomis ląstelėmis, sukeliančiomis įprastą motorinių neuronų ligą ir frontotemporalinę demenciją. Šios ligos laikomos labiausiai paplitusiomis demencijos priežastimis ir, deja, nuo jų nėra jokio gydymo. Tačiau britų mokslininkų atradimas padės sumažinti pačios ligos riziką.
Šių ligų mechanizmas pagrįstas C90RF72 genu, pasikartojančia RNR mutacija, kuris turi ląstelinį pernešėją SRSF1. Pastarasis yra labai veiksmingas: jis tiesiog prilimpa prie bet kokių ląstelių, todėl kenkėjai gali migruoti į organizmą ir dalyvauti parazitinių baltymų gamyboje. Šie savo ruožtu naikina sveikus neuronus, o tai sukelia smegenų ir nervų sistemos ligas.
Sprendimas paprastas ir elegantiškas – sintetinis peptidas blokuoja SRSF1, tiesiogiai neleisdamas jam atlikti savo funkcijos. „Nepageidaujama RNR” praranda gebėjimą daugintis, o tai labai sumažina ligos išsivystymo tikimybę. Be to, atliekant eksperimentus su vaisinėmis muselėmis pastebėta, kad panaudojus vaistą pagerėjo jų neurofunkcija. Jis gali būti gaminamas įprasto nosies purškalo pavidalu ir naudojamas demencijos prevencijai.