Vokietijoje užregistruotas trečias ŽIV išgydymo atvejis

Vokietijoje užregistruotas trečias živ išgydymo atvejis

Diuseldorfo universitetinė ligoninė pranešė apie pacientą, kuriam persodinus genetiškai modifikuotas kaulų čiulpų ląsteles ŽIV remisija buvo stabili daugiau nei dešimt metų. Tai suteikia vilties, kad bus sukurta terapija prieš ŽIV, kuri padės užtikrinti kovą su šia liga. Naudodami tokias priemones kaip CRISPR, mokslininkai gali bet kokiu mastu sukurti gydymui tinkamas ląsteles.

Diuseldorfo paciento istorija prasidėjo 2008 m. susirgus ūmine mieloidine leukemija. Po kelerių metų jam taip pat buvo diagnozuotas ŽIV. Vokietijos gydytojai nusprendė pasinaudoti šiuo atveju ir patikrinti idėją, kad abi ligas galima išgydyti persodinant ląsteles su pakeistu CCR5 genu. Jie specialiai parinko tinkamą mutaciją turintį donorą ir 2013 m. atliko ląstelių transplantaciją.

CCR5 mutacija pašalina geno vietą, atsakingą už ląstelės prisijungimą prie ŽIV, neleidžia jam plisti, tačiau svarbiausia, kad virusas nebegali „pasislėpti” ląstelėse ir vėl pasirodyti po gydymo. Šis mechanizmas taip pat veikia kovojant su leukemija. Anksčiau „Londono” ir „Berlyno” pacientai tokiu pat būdu buvo išgydyti nuo ŽIV, tačiau tuomet mokslininkai neturėjo galimybės kontroliuoti transplantacijai skirtų ląstelių genomo būklės.

Sėkmingas trečiojo žmogaus išgydymas nuo ŽIV atveria neįtikėtinas medicinos galimybes. Jei anksčiau reikėjo atrinkti tinkamą ląstelių medžiagą iš retų donorų, tai šiandien ją galima gaminti tikslingai. Paruošto vaisto nuo ŽIV nėra, tačiau kryptis jau nustatyta.

Komentarai