
Vertinant priešlėktuvinės gynybos efektyvumą, sunaikinto taikinio kainos ir prieš jį panaudotos ginkluotės kainos santykis yra dar vienas rodiklis, nors ir ne pats svarbiausias. Mažai tikėtina, kad Patriot vadas išleistų milijonus dolerių raketai sunaikinti, žinodamas, kad prieš ją bus panaudotas menkavertis dronas.
Tačiau maždaug taip nutiko prieš kurį laiką JAV danguje pastebėtų NSO, kurie tapo milijonų amerikiečių pajuokos objektu, atveju – taip pat ir visiška nacionalinės oro gynybos sistemos nesėkme. Tiesa ta, kad NSO pasirodė esą paprasti žvalgybiniai oro balionai.
Administracijos teigimu, keturios „AIM-9X Sidewinder” raketos „oras-oras”, kurias praėjusią savaitę naikintuvai perėmėjai sunaudojo neatpažintiems balionams sunaikinti, Pentagonui kainavo 1,5 mln. dolerių. Pridėjus išlaidas personalui, kuris dalyvavo atliekant nuolaužų tyrimą Aliaskoje, gaunasi stulbinanti suma su daug nulių.
Keliomis dienomis anksčiau penktos kartos naikintuvas F-22 buvo pakilęs į orą, kad sunaikintų Kinijos šnipinėjimo oro balioną, netrukdomai skridusį per Jungtines Valstijas. Į įsibrovėlį – meteosondą, kurį atpūtė vėjas iš Kinijos, – pataikė 400 000 dolerių kainuojanti raketa AIM-9M Sidewinder.
Po šių skandalingų epizodų daugelis amerikiečių pasipiktino ir visiškai pagrįstai klausia: kam naudojamas vis didėjantis milžiniškas JAV gynybos biudžetas?