Anksčiau nežinoma kvantinė būsena medžiagos laidumą padidina milijardą kartų

Anksčiau nežinoma kvantinė būsena medžiagos laidumą padidina milijardą kartų

Džordžijos technologijos instituto mokslininkai nustatė, kad egzistuoja nauja kvantinė savybė, kuri vienu metu devyniomis eilėmis padidina medžiagos elektrinį laidumą. Be to, iš pradžių jie bandė sukurti efektyvų dielektriką – ir jiems tai pavyko, tačiau vėliau atrado, kad medžiaga gali labai greitai pakeisti savo savybes ir tapti superlaidininku. Šis reiškinys vadinamas magnetorezistentiškumu, tačiau su tokiais efektyvumo parametrais mokslininkai dar nebuvo susidūrę.

Pradinė medžiaga yra silicio, telūro ir mangano lydinys, išlietas į aštuonkampes ląsteles, išdėstytas korio forma. Dėl šios priežasties elektronai šių ląstelių išorėje juda chaotiškai, sudarydami savotišką „kamštį”, kuris neleidžia atsirasti stabiliam srovės srautui. Tačiau veikiant magnetiniu lauku, situacija pasikeičia kardinaliai ir elektronai pradeda greitai ir tvarkingai judėti ta pačia kryptimi. Tačiau tai veikia tik tuo atveju, jei magnetinis laukas nukreiptas griežtai statmenai medžiagos struktūrai – bet koks kitas kampas nesukelia tokio paties efekto.

Alternatyva magnetiniam laukui gali būti elektros srovė, tačiau šiuo atveju elektronų judėjimui pakeisti prireikia nemažai laiko – iki kelių minučių. Esami teoriniai modeliai negali paaiškinti šio reiškinio, todėl mokslininkai kalba apie naują kvantinę materijos būseną.

Komentarai