Lėktuvų keliamas triukšmas smarkiai padidina širdies priepuolio riziką ir jo pasekmių sunkumą

Lėktuvų keliamas triukšmas smarkiai padidina širdies priepuolio riziką ir jo pasekmių sunkumą

Širdies ir kraujagyslių ligos jau daugelį metų neabejotinai pirmauja tarp kitų ligų pagal mirtingumą, o vienas iš pagrindinių žudikų šiame liūdname sąraše yra miokardo infarktas.

Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, vien JAV kas 40 sekundžių įvyksta miokardo infarktas, o Australijoje prieš trejus metus 25 metų ir vyresnių žmonių širdies priepuolių, įskaitant miokardo infarktą, skaičius buvo apie 160 per dieną.

Širdies ir kraujagyslių ligų priežastys gerai žinomos: paveldimumas, aukštas kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, antsvoris, diabetas, rūkymas, nejudrus gyvenimo būdas ir kt. O neseniai Mainco (Vokietija) universitetinio medicinos centro darbuotojai į šį sąrašą netikėtai įtraukė ir orlaivių keliamą triukšmą.

Tai paaiškėjo atlikus eksperimentus su pelėmis, kurias medikai keturias dienas 24 valandas per parą veikė lėktuvų variklių skleidžiamu 72-85 dB triukšmo lygiu. Palyginimui, žmogaus balso garsumas pokalbio metu yra 60-70 dB, žadintuvo – 70-80 dB, o dulkių siurblio – 60-80 dB.

Eksperimentai parodė, kad dėl stipraus triukšmo poveikio prie pelių kraujagyslių sienelių prilimpa uždegiminės ląstelės, o medikai, užblokavę vieną iš pagrindinių širdį krauju aprūpinančių kraujagyslių, sukelia širdies priepuolius. Garsų triukšmą patyrusių pelių širdies veikla buvo gerokai blogesnė, o dėl sustiprėjusio imuninio atsako padidėjo širdies raumens pažeidimai.

Išvada: Didelis triukšmas, prilygstantis lėktuvų variklių keliamam triukšmui, yra reikšmingas rizikos veiksnys žmonėms, linkusiems į miokardo infarktą.

Komentarai