
Japonijos mokslininkai įrodė, kad kai kurios žuvų rūšys gali turėti sąmonę, kuri laikoma gana gerai išvystyto proto požymiu. Tam atliekamas paprastas testas – atpažinti save atspindyje veidrodyje arba nuotraukoje. Delfinai, beždžionės ir drambliai gali tai padaryti, tačiau žmonių kūdikiams tai padaryti prireikia iki 18 mėnesių.
Tyrimui mokslininkai paėmė žuvį, kuri itin nedraugiškai žiūri į svetimus savo teritorijoje. Tačiau kai žuvis pamatė save veidrodyje, ji nepuolė atvaizdo. Be to, kai mokslininkai tyčia nudažė jos gerklę dažais, žuvis, pamačiusi ją veidrodyje, nušluostė ją.
Kitame etape buvo paruošti keturi paveikslai: vienas šios žuvies paveikslas, kitas – kitos žuvies, trečias – svetimos žuvies kūno koliažas su tiriamosios veidu, ketvirtas – tos žuvies kūnas su kitos žuvies veidu. Žuvis nelietė nuotraukos su savo veidu, bet puolė prie kitų dviejų – tai aiškiai rodo jos gebėjimą atskirti savo atvaizdą.
Tačiau yra vienas niuansas – taip elgėsi tik tos žuvys, kurios prieš tai buvo „apmokytos” veidrodžio pagalba. Žuvys, kurios niekada nematė savęs iš šono, atpažinti savęs atvaizde negalėjo. Tai paskatino mokslininkus manyti, kad reikėtų peržiūrėti intelekto ir jo raidos kriterijus, atsižvelgiant į konkrečių būtybių gyvenimo būdą.