
TSU mokslininkai kartu su kolegomis iš TNMC pasiūlė perspektyvų metodą, kaip nustatyti depresijos buvimą ir tipus pagal tam tikrus „biomarkerius”, esančius žmogaus seilėse ir kraujyje. Šiuos tyrimus jau parėmė Rusijos mokslo fondas.
Čia reikėtų pažymėti, kad visame pasaulyje depresija serga apie 300 mln. žmonių, o šios ligos diagnozė paprastai grindžiama įprastu žmogaus elgesio vertinimu ir aparatiniu smegenų veiklos analizės būdu.
Depresija skirstoma į unipolinį (nuolatinė depresija) ir bipolinį (kintantys depresijos ir maniakiniai periodai) tipus, o pradinėje ligos stadijoje, kai vykdomas gydymas turi didžiausią poveikį, šių tipų pasireiškimai yra labai panašūs.
Rusijos specialistai, atlikdami tyrimus, nustatė keletą žymenų, būdingų tam tikram ligos tipui. Ir jie pasireiškia jau labai ankstyvoje stadijoje. Tai guanino ir cholesterolio, tiroksino ir serotonino, fenilanino ir jų specifinių derinių kiekio pokyčiai.
Šiuo metu rengiamas klasifikatorius, išsamus rodiklių aprašymas, kuris būtinas mašininiam vadinamojo kompiuterinio modelio mokymuisi, kuris užtikrins visišką diagnozės automatizavimą. Visas šio metodo galimybes ekspertai žada pademonstruoti metų pabaigoje.