Virš Havajų pasirodė „žalia lazerių siena” – ją galėjo sukurti Kinijos palydovas

Virš havajų pasirodė "žalia lazerių siena" - ją galėjo sukurti kinijos palydovas

Šių metų sausio pabaigoje Japonijos observatorijoje Havajų Mauna Kea ugnikalnio viršūnėje įrengta „Subaru-Asahi” žvaigždžių kamera užfiksavo neįprastą reiškinį – iš kosmoso sklindančią žalių lazerių sieną. Dabar mokslininkai priartėjo prie šios spinduliuotės šaltinio supratimo.

Pasak liudininkų, reiškinys, trukęs vos kelias sekundes ir vizualiai primenantis bėgantį kodą iš filmo „Matrica”, buvo pastebėtas sausio 28 d. Japonijos nacionalinės astronomijos observatorijos (NAOJ), esančios Havajų Mauna Kea ugnikalnio viršūnėje, kamera. Iš pradžių NAOJ mokslininkai spėliojo, kad lazerio spinduliai galėjo sklisti iš NASA palydovo ICESat-2, kuris vykdo misiją, skirtą ledo dangos aukščiui ir jūros ledo storiui matuoti, taip pat reljefo formoms, augmenijai ir debesų savybėms nustatyti. Jame įrengtas pažangusis topografinis lazerinis aukštimatis (ATLAS) – lazerinis aukštimatis, skleidžiantis „ryškią žalią šviesą matomame spektre”.

Tačiau NASA paneigė šią prielaidą. Pasak daktaro Anthony Martino, NASA mokslininko, dalyvaujančio kuriant „ICESat-2 ATLAS” instrumentą, tai ne jų, o kažkieno kito instrumentas. Jo kolegos daktaras Alvaro Ivanoffas ir kt. sumodeliavo palydovų su panašiais moksliniais prietaisais trajektoriją ir nustatė, kad labiausiai tikėtinas lazerio spinduliuotės šaltinio, pastebėto virš Havajų, kandidatas yra Kinijos palydovo „Daqi-1/AEMS” ACDL prietaisas”, – teigiama vėlesniame NAOJ klipo paaiškinime.

Kinijos palydovas „Daqi-1” buvo iškeltas į Žemės orbitą praėjusiais metais ir atlieka panašią funkciją kaip JAV palydovas „ICESat-2”. Ji stebi atmosferos taršą. Šiuo tikslu prietaise įrengtas aerozolio ir anglies dioksido aptikimo lidaras (ACDL).

„Daqi-1″ gali stebėti taršą smulkiomis kietosiomis dalelėmis, pavyzdžiui, PM2,5, taršias dujas, įskaitant azoto dioksidą, sieros dioksidą ir ozoną, taip pat anglies dioksido koncentraciją”, – teigiama 2021 m. kovo 20 d. Kinijos aerokosminės mokslo ir technologijų korporacijos, sukūrusios „Daqi-1”, pranešime spaudai.

Kinija planuoja sukurti dar kelis „Daqi” palydovus aplinkai stebėti.

Komentarai