Čekijos mokslininkams pavyko gryną vandenį paversti metalu

Čekijos mokslininkams pavyko gryną vandenį paversti metalu

Čekijos mokslų akademijos mokslininkų komandai, vadovaujamai Pavelo Jungwirto, pavyko grynam vandeniui suteikti metalo savybių – iš tobulo izoliatoriaus jis tapo elektros srovės laidininku. Anksčiau tai buvo galima padaryti tik esant neįtikėtinam 48 megabarų slėgiui, o tai labai sunku įgyvendinti, todėl ištirti tokį „metalinį vandenį” buvo neįmanoma. Dabar mokslininkai gali stebėti vandens fazinį perėjimą į metalą įprastomis sąlygomis.
 
Įprastas vanduo praleidžia elektros srovę, nes yra užterštas – jame yra įvairių medžiagų jonų. Švariame vandenyje nėra laisvųjų jonų, todėl jis yra izoliatorius. Tačiau esant dideliam slėgiui atomai taip suspaudžiami, kad elektronų orbitalės persidengia ir jie pradeda keistis, judėti. Teoriškai toks procesas gali vykti su bet kuria medžiaga, tačiau Visatoje tokios sąlygos egzistuoja tik tokiose dujinėse milžinėse kaip Jupiteris.
Čekijos mokslininkams pavyko gryną vandenį paversti metalu
Kitas būdas švarų vandenį paversti metalu – prisotinti jį kitos medžiagos, pavyzdžiui, šarminių metalų, kurie lengvai atiduoda elektronus, elektronais. Problema ta, kad tokio metalo sąlytis su vandeniu sukelia sprogstamąją reakciją, todėl čekų mokslininkai pasielgė priešingai. Jie vakuuminėje kameroje išspaudė natrio ir kalio lydinio lašą ir, nusodindami garais, padengė jį vandens plėvele.
 
Lašelis tapo aukso spalvos ir tapo laidininku, o tai buvo patvirtinta dviem skirtingais spektroskopiniais metodais. Šio neįprasto lašelio gyvavimo trukmė nėra ilga, tačiau jos pakanka matavimams atlikti. O ateityje bus galima atlikti naujus eksperimentus, kuriais bus galima tirti procesus, anksčiau laikytus neįmanomais Žemėje.

Komentarai