NASA parodė pirmąjį filmą apie tikrosios Visatos elgseną – tik 18 kadrų, tačiau tai – proveržis astronomijoje.

Nasa parodė pirmąjį filmą apie tikrosios visatos elgseną - tik 18 kadrų, tačiau tai - proveržis astronomijoje.

Viena iš pagrindinių astronomijos stebėjimo problemų yra ne galingų prietaisų trūkumas, o supratimo, kur geriausia ieškoti, stoka. Visur Visatoje vyksta daug įdomių dalykų, tačiau jie visi yra tarsi adata šieno kupetoje. Šią problemą padeda išspręsti plataus lauko teleskopai, kurie per trumpą laiką apžvelgia visą dangų. Tokie prietaisai leidžia sukurti tikrą Visatos filmą sąlyginai realiu laiku. NASA parodė tokį filmą.

Šiandien NASA pristatė plačiajuosčio infraraudonųjų spindulių tyrimo teleskopo WISE filmą. Teleskopas į Žemės orbitą buvo paleistas 2009 m. gruodžio 14 d. Aparatas maždaug per šešis mėnesius sukuria viso žvaigždėto dangaus vaizdą. NASA mokslininkai paskelbė 18 išsamių per teleskopą matomo žvaigždėto dangaus žemėlapių ir 2023 m. kovo mėn. ruošiasi paskelbti 19-ąjį ir 20-ąjį žemėlapius. Sukūrus visą žemėlapių rinkinį buvo sukurtas 18 kadrų filmas, kuriame matomoje visatos srityje vykstantys pokyčiai leidžia susipažinti su išties universalaus masto procesais.

Nasa parodė pirmąjį filmą apie tikrosios visatos elgseną - tik 18 kadrų, tačiau tai - proveržis astronomijoje.

WISE kosminiu teleskopu atliekami stebėjimai leidžia aptikti kintamo ryškumo objektus, tarp kurių yra ir supernovų sprogimai, taip pat leidžia stebėti objektų judėjimą erdvėje, o ne tik dangaus plokštumoje. Tokie stebėjimai suteikia daug informacijos apie juodųjų skylių elgesį, kurį galime stebėti tik netiesiogiai, stebėdami žvaigždžių trajektorijas ir potvynio gravitacinio kolapso požymius.

Misija WISE, skirta Saulės sistemos objektams tirti, baigėsi 2011 m., kai baigėsi kai kuriems infraraudonųjų spindulių stebėjimams reikalingas aušinimo skystis, tačiau kosminis zondas ir kai kurie jo infraraudonųjų spindulių detektoriai vis dar veikė. Todėl 2013 m. NASA teleskopą pritaikė asteroidams ir kitiems netoli Žemės esantiems objektams stebėti ir suteikė jam naują pavadinimą – NEOWISE. Panašią užduotį realiuoju laiku šiandien atlieka Žemėje esantys robotiniai teleskopai keliose stebėjimo stotyse, tačiau WISE pasižymi didesniu jautrumu, nors ir teikia daug rečiau atnaujinamą vaizdą.

Komentarai