Pensilvanijos universiteto mokslininkai atrado naują ir svarų argumentą, kodėl reikia mokyti vaikus valytis dantis. Ištyrus vaikų, kuriems dantų ėduonis buvo išplitęs, seilių mėginius, buvo aptiktas naujas superorganizmas – bakterijos Streptococcus mutans ir grybelio Candida albicans derinys. Jos susijungė į klasterinę struktūrą, kurioje abi rūšys papildo viena kitą ir įgyja anksčiau neįmanomas funkcijas.
Grybelių gijos sudaro tam tikrą karkasą, aplink kurį auga bakterijų kolonija. Juos jungia ekstraląstelinis polimeras – itin stipri ir lipni medžiaga, dėl kurios superorganizmas tvirtai priglunda prie dantų. Tačiau įdomiausia buvo tai, kad mokslininkai nusprendė tokį klasterį specialiai auginti laboratorijoje ir stebėti jį realiuoju laiku naudodami kamerą.
Paaiškėjo, kad nors nei bakterija, nei grybelis nemoka judėti, kartu jie įgyja gebėjimą judėti erdvėje. Superorganizmas suformuoja grybelio gijas, kurios prilimpa prie naujų danties vietų, o tada visa būtybė ten keliauja 40 mikronų per valandą greičiu. Kai ant to danties nelieka maistinių medžiagų, gijos gali pailgėti 100 mikronų ir pasiekti gretimą dantį, į kurį persikelia šis unikalus hibridas.
Kelionės atstumo santykis, palyginti su paties superorganizmo dydžiu, yra stulbinantis – jis keturis kartus didesnis nei varlės šuolis. Dėl to gyvūnas gali greitai ir efektyviai kolonizuoti visus burnos dantis. Deja, šalutinis jo medžiagų apykaitos poveikis yra greitas dantų ėduonies plitimas, todėl profilaktika ir dantų priežiūra tampa svarbesnė nei bet kada anksčiau.