NASA mokslininkai buvo priversti pripažinti, kad jiems teks peržiūrėti savo supratimą apie tai, kaip plečiasi mūsų Visata. Priežastis – kosminis reiškinys GW170817 – dviejų neutroninių žvaigždžių susijungimas, kurio metu susidarė nauja juodoji skylė. Tai įvyko 2017 m., tačiau prireikė metų, kad informacija būtų išanalizuota ir įprasminta.
Įvykis GW170817 unikalus tuo, kad mokslininkams pirmą kartą pavyko pamatyti juodosios skylės formavimosi procesą ir išmatuoti jo parametrus. Neutroninės žvaigždės yra tankiausi materialūs objektai visatoje; vienas jų medžiagos arbatinis šaukštelis gali sverti 4 milijardus tonų. Taigi jie patiria milžinišką gravitacinę trauką, kuri nepalieka jiems jokių galimybių išgyventi. Dvi tokios žvaigždės susiduria sprogimo metu ir susidaro itin tankus objektas – juodoji skylė. Šį procesą lydi didžiuliu greičiu į kosmosą išmetama materija ir energija, todėl kyla netikėtas paradoksas.
Nukreipę „Hubble” teleskopą į GW170817, mokslininkai pamatė į mus skriejančius materijos ir energijos srautus, kurie septynis kartus viršijo šviesos greitį. Po daugelį metų trukusių tyrimų buvo iškelta „virššviesinio judėjimo” teorija. Žvaigždės iškritimui artėjant prie stebėtojo, žvaigždės šviesa nukeliauja vis mažesnį atstumą, todėl susidaro neįtikėtinai greito judėjimo iliuzija. Tikrasis naujagimės juodosios skylės spinduliuotės greitis yra 99,97 % šviesos greičio, o tai neprieštarauja dabartiniams fizikiniams modeliams.