Kalifornijos technologijos instituto projekto „Space Solar Power” autoriai paskelbė, kad pirmasis bandomasis modulis bus paleistas šių metų gruodį. Jiems svarbu ne tik išbandyti jo veikimą, bet ir suprasti, kokioje orbitoje galiausiai atsidurs būsimoji saulės elektrinė. Geosinchroninėje orbitoje reikės tik 13 raketų paleidimų su kroviniu ir vieno imtuvo Žemėje, o vidutinėje orbitoje – 39 paleidimų ir mažiausiai penkių imtuvų. Tačiau, remiantis skaičiavimais, antruoju atveju galutinė energijos kaina bus mažesnė – dėl to ir kilo ginčas.
Projektą sudaro trys dalys. Pirmajame projekte daugiausia dėmesio skiriama itin lengvų fotovoltinių elementų, kurie yra bent 100 kartų efektyvesni už TKS ir šiuolaikiniuose palydovuose esančias saulės baterijas, kūrimui. Antroji dalis – tai radijo dažnio energijos siųstuvai iš stoties į Žemę, kurie taip pat yra labai lengvi ir galingi. Trečiosios dalies dalyviai yra atsakingi už elektrinės, kurioje 9 kvadratinių kilometrų plote bus išdėstyti skydų ir siųstuvų masyvai, struktūros projektavimą.
Pranešama, kad atskirai visi trys uždaviniai jau išspręsti. Pagrindinis elementas – 10 kvadratinių centimetrų saulės baterijos, sveriančios vos 2,8 gramo, surinktos į 60×60 m dydžio modulius. Jie pritvirtinti ant atramų, kurių kvadratinis metras sveria vos 150 gramų, ir automatiškai išskleidžiami naudojant origami principus. Inžinieriai turėjo sugalvoti, kaip visus elementus supakuoti pakankamai sandariai, kad jie būtų iškelti į orbitą per minimalų paleidimų skaičių, tačiau jiems pavyko.
Įdomus faktas – 2013 m. „Irvine Company” pirmininkas Donaldas Brennas slapta skyrė 100 mln. dolerių dotaciją saulės orbitinės elektrinės projektui. Taip pat slapta iš „Northrop Grumman” gauta dar 17,5 mln. dolerių. Akivaizdu, kad šis projektas yra strategiškai svarbus ir juo domisi didžiosios korporacijos. Šiuo metu apskaičiuota, kad iš orbitos siunčiamos energijos kaina yra bent 10 kartų didesnė nei Žemėje gaminamos energijos kaina. Tačiau įgyvendinant projektą jau padaryta nemažai svarbių atradimų ir naudingų išradimų.