Britų mokslininkai iš Vėžio tyrimų instituto sėkmingai atliko pirmąjį naujos vėžio terapijos, pagrįstos genetiškai modifikuotų herpeso virusų naudojimu, bandymų etapą. 39 pacientams, sergantiems sunkiomis vėžio formomis, kurioms įprastinis gydymas nebebuvo veiksmingas, pavyko gerokai sumažinti navikų dydį. Dabar mokslininkai nori sukurti naujas viruso modifikacijas, kurios visiškai sunaikintų vėžines ląsteles.
Manoma, kad virusai yra seniausi ir pavojingiausi visos gyvybės Žemėje priešai, nes sugeba įsiskverbti į ląstelės vidų ir ją užpulti iš vidaus. Tačiau mokslininkai ketina panaudoti šią savybę ir nukreipti virusus į griežtai apibrėžtas ląsteles – vėžines ląsteles. Jie dirba su onkoliziniais virusais, genetiškai juos keisdami taip, kad jie atakuotų tik vieną taikinį ir nekeltų grėsmės visam organizmui.
Modifikuotas herpeso virusas vadinamas RP2 ir atlieka tik dvi funkcijas. Pirmiausia virusas įsiskverbia į vėžinę ląstelę ir priverčia ją išsipūsti, kol ji plyšta. Antra, jis signalizuoja žmogaus imuninei sistemai, kad ši atkreiptų dėmesį į užpultą ląstelę. Viruso gyvavimo trukmė trumpa, jis gali sunaikinti tik kelias vėžines ląsteles, tačiau tai yra jo privalumas – taip sumažinama grėsmė organizmui.
Griežtai kalbant, toks gydymas nėra patvirtintas medicinos bendruomenės, jis laikomas pernelyg rizikingu. Šis bandymas buvo atliktas būtent siekiant patikrinti technologijos saugumą. Tai buvo patvirtinta, todėl galima pradėti kurti specializuotas viruso versijas, skirtas atakuoti įvairių tipų vėžines ląsteles.