Mokslininkai LED lemputes pavadino didele grėsme Žemės ekologijai

Mokslininkai led lemputes pavadino didele grėsme žemės ekologijai

Didžiosios Britanijos ir kitų Europos šalių mokslininkai paskelbė prognozę, kad dėl LED lempučių naudojimo mūsų planetoje kils didžiulių aplinkosaugos problemų. Pastarąjį dešimtmetį TKS atlikti stebėjimai parodė, kad miestuose LED lemputės beveik visiškai pakeitė senąsias kaitrines lemputes. Taigi Žemė, kuri jau ir taip yra mėlyna, dabar naktį taip pat švyti mėlynojoje spektro dalyje, o tai yra rimta problema.

Mėlyna šviesa mūsų pasauliui nenatūrali – priešingai, ryškūs šviesos šaltiniai visada buvo raudoni arba oranžiniai, pavyzdžiui, saulė arba laužo liepsna. Nepainioti su Mėnulio šviesa – Mėnulis pats nespinduliuoja, bet atspindi mūsų žvaigždės šviesą. Tokia padėtis egzistuoja milijonus metų, o gyvybė Žemėje prie jos prisitaikė. Taigi dabar, kai mėlynosios šviesos staiga tapo per daug, ji veikia ne tik žmones, bet ir visą planetos ekosistemą.

Mokslininkai pastebi, kad melanino, kuris yra atsakingas už miego ir budrumo ciklus, gamyba sumažėjo visose išsivysčiusiose šalyse. Astronomai skundžiasi, kad dėl šviesos taršos jiems sunku stebėti žvaigždes, o biologai pastebi keistas vabzdžių elgesio anomalijas. Kartu ekonomistai apskaičiavo, kad perėjimo prie LED apšvietimo nauda yra labai perdėta ir dažnai priklauso tik nuo vertinimo konteksto. Gali būti, kad žmonėms teks grįžti prie senųjų kaitrinių lempučių arba išrasti ką nors naujo.

Komentarai