Prie Norvegijos krantų pasirodė pirmoji 1 MW vertikali vėjo turbina

Prie norvegijos krantų pasirodė pirmoji 1 mw vertikali vėjo turbina

Bendrovė „SeaTwirl” paskelbė, kad kitais metais pradės gaminti revoliucinio modelio S2 vėjo turbiną. Rekordinio dydžio šios klasės įrenginys bus sumontuotas jūroje netoli Bokno savivaldybės Norvegijoje. Vėjo turbinos galia turėtų būti ne mažesnė kaip 1 MW, tačiau tai tik pradžia – bendrovė planuoja įrengti iki 30 MW galios vėjo turbinas.

„SeaTwirl” nuo 2012 m. kuria ir bando vertikalias vėjo turbinas. Pagrindinis šios konstrukcijos privalumas yra tas, kad pats generatorius ir visi svarbūs komponentai yra vandens linijos lygyje, o ne protu nesuvokiamame aukštyje bokšto viršuje, kaip yra horizontaliuose modeliuose. Dėl to juos įrengti ir prižiūrėti yra dešimtis kartų paprasčiau ir pigiau, jau vien todėl, kad nereikia naudoti brangių jūrinių kranų.

Prie norvegijos krantų pasirodė pirmoji 1 mw vertikali vėjo turbina

Dar vienas privalumas – S2 yra plūduriuojanti sistema su inkarais, todėl ją galima įrengti giliame vandenyje. Šios vėjo turbinos nesukuria vėjo bangų, todėl jas galima statyti beveik vieną šalia kitos. Vertikalios konstrukcijos atveju vėjo kryptis neturi reikšmės, todėl nereikia sudėtingų bokštelio pasukimo sistemų. Jėgos centras yra šiek tiek žemiau vandens lygio, todėl vėjo turbina yra labai stabili net ir esant audringam orui.

S2 pasiekia 55 m aukštį, o povandeninis balansavimo įrenginys nusileidžia dar 80 m. Generatorius gali atlaikyti 50 m/s vėjo apkrovą, tačiau optimaliausias jo veikimas yra esant ne didesniam kaip 25 m/s vėjui. Numatoma eksploatavimo trukmė – 25-30 metų, o pagamintos energijos kaina pagal LCoE standartą yra 50 USD už 1 MWh. Teoriškai, naudojant tokius vėjo generatorius, jūros stichijos potencialas bus panaudotas didelėse teritorijose. Tačiau praktiškai kyla didelių abejonių dėl šių įrenginių pritaikomumo – 30 MW galios vėjo turbina viršytų visų šiuo metu jūroje esančių konstrukcijų dydį.

Komentarai