Izraelio startuolis japonišku pavadinimu „Green Kinoko” paskelbė apie atvirą skystu azotu pagrįstos lauko aušinimo sistemos bandymą. Vieta pasirinkta viena didžiausių Tel Avivo kavinių, o laikas – šių metų rugpjūčio pabaiga ir rugsėjo pradžia. Daroma prielaida, kad vienas įrenginys 7-10 dienas galės palaikyti komfortišką temperatūrą prie kelių stalų.
Meteorologai prognozuoja, kad pasaulinė karščio banga tik stiprės, o energijos trūkumas verčia vartotojus domėtis egzotiškais vėsinimo projektais. Skystas azotas laikomas termosuose -196 ℃ temperatūroje, tačiau jis 700 kartų išsiplečia, kai iš skysčio virsta dujomis, todėl mažomis dozėmis jį galima purkšti -10 ℃ temperatūroje ir greitai atvėsinti nedidelę erdvę. Jei tai daroma retai ir atsargiai su ventiliatoriumi, ši technologija bus saugi žmonėms.
Pasak „Green Kinoko”, skysto azoto buteliukas kainuoja 50-60 JAV dolerių ir sunaudoja nedaug energijos, palyginti su oro kondicionieriumi. Kyla tam tikrų logistikos iššūkių, nes skystą azotą šiuo metu daugiausia naudoja gydytojai ir mokslininkai, tačiau jei šaldymo įrenginių paklausa augs, gamintojai neabejotinai patenkins rinkos poreikius. Azotui suskystinti reikia energijos, tačiau žaliavos šaltinis yra begalinis – Žemės atmosferoje azoto yra iki 78 proc.
Pasak „Green Kinoko” įkūrėjų, jie jau gavo užsakymų iš 40 šalių bandomiesiems aušintuvams. Masinė gamyba prasidės tik 2023 m. viduryje, be to, kyla sunkumų dėl saugos priemonių laikymosi. Dauguma žmonių nežino, kaip elgtis su skystu azotu, kuris gali sukelti nudegimus, nušalimus ir uždusimą, todėl prieš pradėdami naudoti šią technologiją turime įsitikinti, kad ji yra saugi.