Persirgus COVID labai padidėja demencijos išsivystymo rizika

Persirgus covid labai padidėja demencijos išsivystymo rizika

Pasaulis negali atsigauti po koronaviruso pandemijos. Mokslo žmonės jau kelerius metus renka duomenis ir tiria ligos poveikį. Ypač svarbūs ilgalaikiai nervų sistemos pokyčiai. Siekdami išsiaiškinti šios problemos esmę, Oksfordo mokslininkai pradėjo daugiau nei milijono žmonių, užsikrėtusių COVID-19, tyrimą. Jie buvo stebimi dvejus metus po pasveikimo.

Rezultatai buvo labai įdomūs. Pirmiausia, vyresnio amžiaus žmonėms per 24 mėnesių laikotarpį buvo nustatytas didesnis demencijos atvejų skaičius, jei liga buvo ūmi. Tada buvo atlikta lyginamoji analizė, kaip kitos infekcijos paveikė padidėjusį sergamumą 14 neurologinių ir psichiatrinių ligų. Gera žinia buvo ta, kad vaikai koronavirusą perneša ne sunkiau nei kitas virusines ligas.

Tačiau suaugusiųjų atveju viskas nėra taip paprasta. Jaunesni nei 65 metų žmonės dažnai skundėsi „smegenų migla”. Vyresnių nei šio amžiaus pacientų statistiniai duomenys parodė, kad gerokai padaugėjo ne tik nusiskundimų, bet ir demencijos bei psichikos sutrikimų atvejų. Panašūs rodikliai buvo ir tų, kuriems buvo nustatytas omikronas. Tačiau, ekspertų teigimu, po mikronų demencijos statistiniai duomenys dar nekelia didelio susirūpinimo.

Problema yra pernelyg sudėtinga, kad ją būtų galima iki galo suprasti atlikus vieną, nors ir didelį, tyrimą. Dabar mokslininkams reikia daugiau duomenų ir klinikinių stebėjimų.

Komentarai