Toksoplazmos parazitas savo šeimininką padaro seksualesnį ir patrauklesnį

Toksoplazmos parazitas savo šeimininką padaro seksualesnį ir patrauklesnį 

Turku universiteto tyrėjas Javieras Borras-Leonas surinko įrodymų, kad gerai žinomas parazitas Toxoplasma gondii (toksoplazma) gali daryti įtaką savo šeimininko išvaizdai ir elgesiui. Užsikrėtęs gyvūnas tampa gražesnis, žavesnis ir patrauklesnis partneriams kaip seksualinis partneris. Atsižvelgiant į tai, kad šiuo parazitu užsikrėtę maždaug pusė visų pasaulio žmonių, tai gali būti svarbus veiksnys vertinant žmonių elgesį.

Toxoplasma linkusi keliauti iš vienos gyvos būtybės į kitą, ieškodama idealaus šeimininko – katės. Be to, jis linkęs plisti tarp šeimininkų. Tačiau gamtoje egzistuoja tai, ką mokslininkai vadina „užkrėtimo indikatoriumi” – nesveiko gyvūno, kurio vengia ir giminaičiai, ir net plėšrūnai, požymių rinkinys. Toxoplasma išmoko manipuliuoti šeimininko organizmu, kad užmaskuotų šiuos požymius.

Bendras vaizdas: a) užsikrėtę vyrai ir moterys; b) neužsikrėtę. 

Borras-Leonas nustatė, kad toksoplazma padidina šeimininko vizualinį patrauklumą. Žmonėms tai lemia geresnę veido simetriją, mažesnį kūno svorį ir didesnį testosterono kiekį. Užsikrėtęs asmuo elgiasi atsipalaidavęs, nebijo rizikos ir siekia lytinių santykių. Tyrimai su šimtais žmonių iš įvairių tautų įrodė, kad užsikrėtę asmenys visiems atrodo patrauklūs.

Žiurkės, kurios po užsikrėtimo toksoplazma tapo drąsesnės, mažiau bijo kačių kvapo, todėl yra labiau linkusios jas medžioti, taip sudarydamos sąlygas parazitui patekti į naują organizmą. Padidėjęs žmonių patrauklumas ir pasitikėjimas savimi padidina atsitiktinių lytinių santykių galimybę, o tai taip pat padeda parazitui plisti. Deja, toksoplazmų poveikio gyviems organizmams mechanizmas vis dar nežinomas.

Komentarai