Nauji Švedijos karinio jūrų laivyno povandeniniai laivai gali pakeisti jėgų pusiausvyrą Baltijos jūroje

Nauji švedijos karinio jūrų laivyno povandeniniai laivai gali pakeisti jėgų pusiausvyrą baltijos jūroje 

Pastaruosius tris dešimtmečius Švedija galėjo sau leisti turėti nedidelį povandeninių laivų laivyną, kurį sudarė vos penki povandeniniai laivai, daugiausia dėl savo neutralaus statuso. Tačiau viskas pasikeitė vyriausybei priėmus sprendimą prisijungti prie NATO, po kurio šių metų birželio 30 d. pirmaujančios gynybos bendrovės „Saab Group” laivų statykloje buvo pastatytas pirmasis „Blekinge” klasės povandeninis laivas (A26).

Nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos švedai savo povandeninius laivus kūrė remdamiesi JAV karinio jūrų laivyno povandeniniais laivais „Skipjack”, kurie šiek tiek primena tunus. Švedijos inžinierių pastangos pasiteisino, ir šeštajame dešimtmetyje buvo sukurtas nedidelis povandeninis laivas, skirtas pakrantės operacijoms, ir net nuosavas povandeninis laivas. Nors jis taip ir nebuvo pastatytas, jo technologija vėliau buvo panaudota kuriant povandeninių laivų laivyną.

Nauji švedijos karinio jūrų laivyno povandeniniai laivai gali pakeisti jėgų pusiausvyrą baltijos jūroje 

Didžiausias Švedijos laivų statytojų pasiekimas buvo nuo oro nepriklausomo AIP sistemos variklio ir povandeniniams laivams pritaikyto Stirlingo variklio sukūrimas, kuris leido įguloms išbūti po vandeniu neišlipus į paviršių iki kelių savaičių. Pavyzdžiai – Gotlando klasės povandeniniai laivai (1990-ieji) ir Västergotland (2000-ųjų pradžia).

Švedijos povandeninis laivynas ne kartą įrodė savo efektyvumą per pratybas, pavyzdžiui, 2005 m. per mokomąsias pratybas „Gotland” sugebėjo kelis kartus „paskandinti” atakos lėktuvnešį „USS Ronald Reagan”, o jo įgula net nepastebėjo, kad povandeninis laivas priartėjo.

Nauji švedijos karinio jūrų laivyno povandeniniai laivai gali pakeisti jėgų pusiausvyrą baltijos jūroje 

Rusijai ir NATO susidūrus Baltijos jūroje, „Bleking” klasės dyzeliniai-elektriniai povandeniniai laivai galėtų labai pakeisti jėgų pusiausvyrą – jie kelia mažą triukšmą, turi apčiuopiamą nuotolį ir daug pažangių technologijų. Laivai bus trijų dydžių, atsižvelgiant į būsimą eksportą.

Švedijos karališkasis laivynas gaus du vidutinio dydžio povandeninius laivus. Ekspertų teigimu, jie bus efektyvesni už visą dabartinį laivyną ir galės plaukioti ne tik Baltijos jūroje, bet ir Atlanto vandenyne.

„Bleking” yra 66 m ilgio, jo keliamoji galia – 2000 t. Jie bus ginkluoti torpedomis ir raketomis. Jie taip pat vykdys žvalgybą naudodami povandeninius dronus su aktyviaisiais sonarais. Be to, jomis galės naudotis specialiosios pajėgos.

Komentarai