Planetai gresia nauja COVID-19 banga ir beždžionių raupų epidemija, todėl ekspertai ėmėsi kurti naujas priemones, kad užkirstų kelią šioms ligoms. Ameso nacionalinės laboratorijos, Ajovos valstijos universiteto ir Bafalo universiteto mokslininkai susivienijo, kad varį panaudotų kaip natūralią dezinfekcinę medžiagą. Siekiant palengvinti naudojimą, buvo sukurtas juo pagrįstas nanopurškiklis.
Purškiklį sudaro nešančiojo tirpalo (vandens arba etanolio), kuriame plaukioja 60 nanometrų ilgio varinės vielos gabalėliai. Eksperimentai parodė, kad grynas varis greičiau sunaikina mikroorganizmus, tačiau jis nėra labai patvarus. Todėl jie pridėjo tokio pat dydžio vielą, tačiau pagamintą iš vario ir cinko lydinio. Antrasis variantas yra ekonomiškai naudingesnis, nes pakartotinai apdoroti tenka rečiau, tačiau mokslininkai taip pat kuria abiejų tipų purškimo mišinį.
Norint sunaikinti SARS CoV-2 virusą, užtenka nanopurškiklį užtepti ant paviršiaus, pavyzdžiui, ant durų rankenos ar turėklų viešajame transporte. Visiškai išnaikinama vos per 20 minučių. Be to, tai ekonomiškiau nei nuolatinės vario dangos kūrimas – dėl didesnio poveikio ploto nanodydžio tirpalas sunaikina virusą dvigubai greičiau nei grynas varis.