Mokslininkai įsilaužė į musės smegenis ir išmoko ją valdyti per atstumą

Mokslininkai įsilaužė į musės smegenis ir išmoko ją valdyti per atstumą 

DARPA užsakymu Rice’o universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė technologiją, leidžiančią nuotoliniu būdu valdyti gyvų būtybių nervų grandines. Pirmasis eksperimentas buvo sėkmingas – jie išmoko duoti komandas vaisinei muselei. Tam mokslininkai turėjo tiesiogine prasme „įsilaužti” į vabzdžio smegenis ir sukurti naujo tipo kiborgą.

Mokslininkai genetiškai sukūrė keletą neuronų su šilumai jautriais jonų kanalais. Tai lėmė aiškią reakciją į šilumą – musės smegenys gavo komandą išskleisti sparnus, ko ji pati dažnai nedaro. Tada, siekiant pagerinti reakciją į šilumą, į musės smegenis buvo įvestos geležies oksido nanodalelės, kurios įkaista veikiamos magnetinio lauko.

Mokslininkai įsilaužė į musės smegenis ir išmoko ją valdyti per atstumą 

Mokslininkai patalpino muses į indą su magnetine rite ir stebėjo jų elgesį periodiškai įjungdami magnetinį lauką. Daugybė eksperimentų parodė, kad musės išskleidžia sparnus per pusę sekundės nuo magnetinio lauko įjungimo, t. y. beveik tokiu pat greičiu, kaip jų smegenų veikimo greitis. Dabar mokslininkai rengia eksperimentus su graužikais, o galiausiai ir su žmonėmis.

Galimybė nuotoliniu būdu, bet tiesiogiai paveikti neuronus, kad šie perduotų komandas apeinant natūralius kelius, laikoma „šventuoju gralu” neurotechnologijų srityje. Tokiu būdu būtų galima išgydyti daugelį negalavimų, pavyzdžiui, stimuliuojant regos žievę būtų galima sugrąžinti regėjimą žmogui, neturinčiam akių. Kita vertus, mokslinių tyrimų užsakovas turi visai kitokių planų – DARPA nori sukurti ausines, kurios skaitytų mintis tiesiai iš smegenų ir dirbtinės telepatijos būdu perduotų jas kitam asmeniui.

Komentarai