Mokslininkai išmokė augalus gaminti aspiriną, kad padėtų jiems išgyventi klimato kaitą

Mokslininkai išmokė augalus gaminti aspiriną, kad padėtų jiems išgyventi klimato kaitą Kalifornijos universiteto (Riversaido valstija) tyrėjų komanda atskleidė salicilo rūgšties susidarymo augaluose mechanizmą. Ši medžiaga yra aspirino pirmtakas ir nuo Senovės Egipto laikų naudojama kaip universalus ir nebrangus vaistas nuo skausmo. Žmonės ją gavo iš gluosnių lapų ir žievės, tačiau tik dabar mokslininkai atrado, kad salicilo rūgštį kaip antistresinę priemonę naudoja ir patys augalai.

Augalai nejaučia skausmo kaip gyvūnai, tačiau nepalankiomis sąlygomis jie gali patirti stresą, kuris stabdo jų augimą. Salicilo rūgštis padeda jiems lengviau ištverti šią būklę, todėl augalai evoliucionavo taip, kad patys ją pasigamintų. Problema ta, kad augalas iš anksto nežino, kada jam prireiks tokios pagalbos, jis negali kaupti nuskausminamųjų vaistų atsargų, kaip žmonės – aspirino.

JAV mokslininkai, tyrinėdami augalą Rhizoia, nustatė, kad didėjant streso lygiui didėja molekulės MEcPP gamyba. Tai yra signalinė molekulė, kurios koncentracijai viršijus ribinį lygį, prasideda salicilo rūgšties sintezė. Tyrėjai tikisi, kad jiems pavyks kontroliuoti šį mechanizmą ir sužinoti, kaip „gydyti” augalus prieš jiems patiriant stresą. Tai, pavyzdžiui, apsaugotų pasėlius nuo nepalankių klimato sąlygų.

Mokslininkai išmokė augalus gaminti aspiriną, kad padėtų jiems išgyventi klimato kaitą 

Komentarai