Kinijos COVID programėlės tapo „skaitmeniniais antrankiais”, kuriais piliečiai gali būti visiškai kontroliuojami

Kinijos valdžios institucijos pradėjo piktnaudžiauti socialinės kontrolės galia, pasitelkdamos visoje šalyje veikiančią skaitmeninę sistemą kovai su COVID-19 ir susijusiomis programomis. Paslaugos seka naudotojų judėjimą ir pirkinius, apribodamos jų galimybes pagal veiksmus, o ne pagal diagnozę. Apie tai rašo Financial Times.

Kinijos covid programėlės tapo "skaitmeniniais antrankiais", kuriais piliečiai gali būti visiškai kontroliuojami

Kitaip nei kitose šalyse, Kinijos valdžios institucijos kovai su COVID-19 naudojo specialias programas. Jos buvo aktyviai naudojamos dėl nulinės tolerancijos šiai ligai politikos. Dėl to tarnybos galėjo sekti didžiulį kiekį naudotojų duomenų – geografinę buvimo vietą, pirkinius, informaciją apie COVID-19 tyrimus, vakcinacijos būklę ir kt. Žalias kodas leidžia jums eiti bet kur, geltonas kodas – reikia atlikti testą, o raudonas kodas – turite būti saviizoliacijoje arba karantine.

Žurnalistai teigia, kad po dvejų pandemijos metų tarnybos pradėjo piktnaudžiauti gaunama informacija. Pekino gyventoja Guo Rui pasakojo, kad nusipirkusi vaistų nuo peršalimo, kuriems Kinijoje dabar reikia asmens tapatybės kortelės, ji negalėjo patekti į viešąsias vietas, nes programėlė pakeitė jos sveikatos būklę. Ekrane pasirodė pranešimas, draudžiantis jai lankytis viešose vietose ir reikalaujantis atlikti COVID-19 testą. Išmanusis telefonas staiga supypsėjo, po ko aplink ją esantys žmonės išsiskirstė.

Tačiau įspūdingiausias incidentas įvyko Džendžou mieste, kur vietos valdžia daugiau kaip tūkstančiui žmonių pakeitė kodus į raudonus, kad jie negalėtų protestuoti prieš vietinius kaimo bankus, kuriuose netrukus gali dingti jų indėliai, nes šie bankai atsidūrė ties žlugimo riba. Leidinio pašnekovas teigė, kad negalėjo vykti į Zhengzhou dėl pasikeitusio statuso programėlėje. Jam be jokios priežasties buvo suteiktas raudonas statusas „atvykęs iš užsienio”.

Tuo tarpu Kinijos vyriausybė primygtinai tvirtina, kad programėlių sistema, skirta tik sveikatos priežiūrai. Zhengzhou mieste vietos kovos su korupcija institucija trečiadienį penkiems pareigūnams skyrė nuobaudas už kodų keitimą „be leidimo”.

Dabar Kinijos sveikatos priežiūros institucijos, stebėdamos didžiulį kiekį duomenų, greitai reaguoja į užkrėtimo atvejus. Vienas iš ryškiausių pavyzdžių – trijų pacientų nustatymas Pekino rajone. Dėl šios priežasties valdžios institucijos per tris dienas karantine uždarė 9785 užsikrėtusius piliečius, o dar 77 000 žmonių uždraudė lankytis viešose vietose.

Komentarai