Pirmą kartą meteorituose rasti visi penki pagrindiniai pagrindai, iš kurių galėjo atsirasti gyvybė Žemėje.

Viena iš panspermijos hipotezės versijų teigia, kad biologinę gyvybę į Žemę atnešė kometos, asteroidai ar meteoritai. Iš tiesų mokslininkai jau anksčiau į Žemę nukritusiuose meteorituose buvo aptikę nemažai organinių junginių, įskaitant tris pagrindines DNR ir RNR sudedamąsias dalis – azoto bazes adeniną, guaniną ir uracilį. Beliko surasti iki tol neįkandamas citozino ir timino bazes, ir nežemiškos gyvybės kilmės klausimas įgautų naujų spalvų. Atrodo, kad tai pavyko.

Pirmą kartą meteorituose rasti visi penki pagrindiniai pagrindai, iš kurių galėjo atsirasti gyvybė žemėje.

Tradiciškai organinių junginių meteoritų medžiagoje ieškoma naudojant stipriai įkaitintą skruzdžių rūgštį. Susmulkintos meteorito dalys buvo dedamos į rūgštį ir, ištirpinus joje esančias organines medžiagas, analizuojamos. Meteoritų mėginiuose lengvai aptiktos azoto bazės adeninas, guaninas ir uracilas – sudėtingos purino molekulės, o kitų dviejų pagrindinių junginių – citozino ir timino – paprastesnių piramidino molekulių neaptikta.
Naujajame tyrime mokslininkai meteorito medžiagoje esančias organines medžiagas ištirpino šalto vandens tirpalu. Be to, analizei atlikti jie naudojo įrangą, kuri leidžia padidinti molekulinės sudėties tyrimo jautrumą vienu ar net dviem laipsniais. Naujas metodas pasiteisino: pirmą kartą trijuose meteoritų mėginiuose rasta ir citozino, ir timino. Tai patvirtina, kad visi penki pagrindiniai DNR ir RNR susidarymo elementai į jauną Žemę galėjo patekti kartu su kosminiais kūnais.

Mokslininkai tikisi panašiai ištirti ir asteroidų medžiagas, kurias į Žemę pristatys kosminės stotys „Hayabusa2” ir „OSIRIS-REx”. Tai bus grynai mokslinis eksperimentas, nes mėginiai nebus atsitiktinai užteršti grįžtant į Žemės atmosferą ir bus pristatyti į Žemės paviršių sandariose kapsulėse.

Komentarai