Dar visai neseniai beveik bet kuri programėlė turėjo akumuliatoriaus skyrių, kurį atidaręs kiekvienas vartotojas galėjo išimti ir pakeisti bateriją. Nors dabar dauguma išmaniųjų telefonų ir kitų įrenginių naudoja nekeičiamas baterijas, ES situacija žada pasikeisti labai greitai. Vietos parlamentarai balsavo už keičiamų baterijų naudojimo įstatymą, kuris įsigalios jau 2024 m.

Kadangi dauguma prietaisų dabar aprūpinti gana ilgalaikėmis ličio baterijomis, gamintojai nusprendė visiškai atimti iš vartotojų galimybę jas pakeisti patiems – paprastai akumuliatoriaus skyrių negalima pasiekti be specialių įrankių ir specialių įgūdžių. Naujasis įstatymas turės įtakos įvairiai elektronikai – nuo išmaniųjų telefonų iki elektrinių paspirtukų.
Nors įrenginiai be savarankiško akumuliatoriaus pakeitimo dažnai yra mažesni, plonesni ir daugeliu atvejų atsparūs vandeniui, jie turi nemažai trūkumų. Tiesą sakant, santykinai nebrangius modelius dažnai lengviau ir pigiau išmesti, nei nuvežti remontuoti, nors senais laikais nusipirkti naują bateriją ir pasikeisti patiems užtrukdavo vos porą minučių.
Naujasis ES įstatymas aiškiai įpareigoja, kad baterijas būtų galima lengvai pakeisti ir išmesti – kalbama apie visų rūšių elektroniką, įskaitant lengvąsias transporto priemones, tokias kaip elektriniai dviračiai ir elektriniai paspirtukai. Iki 2024 m. sausio 1 d. tokie įrenginiai turi būti suprojektuoti taip, kad juos būtų galima pakeisti naudojant pagrindinius ir įprastai prieinamus įrankius, leidžiant pakeisti bateriją nepažeidžiant elektronikos ir prietaisų. Be to, gamintojai turės pateikti dokumentus, kuriuose aprašyta baterijos išėmimo ir keitimo procedūra – ji turi būti skelbiama internete per visą numatomą įrenginio gyvavimo ciklą.

Įstatymo pakeitimas turėtų rimtai pakeisti Europos rinkai skirtų įrenginių dizainą, nes integruotos baterijos naudojamos beveik visoje elektronikoje – nuo išmaniųjų telefonų iki veiksmo kamerų ir elektrinių skustuvų. Žinoma, iniciatyvoje nėra nieko neįmanomo.
Tai taip pat prisidės prie ES elektroninių atliekų plano. Visų pirma, pagal jį iki 2023 m. pabaigos dalyvaujančios šalys turi surinkti ne mažiau kaip 45% išeikvotų baterijų, o iki 2030 m. pabaigos – iki 80%. Pagal įstatymus reglamentuojamas pramoninių, automobilių ir kitų akumuliatorių surinkimas.
Dar viena naudinga naujovė – nuo 2030 metų pramoniniuose akumuliatoriuose ir elektromobilių akumuliatoriuose turi būti naudojama ne mažiau kaip 12% kobalto, 85% švino, 4% ličio ir 4% perdirbto nikelio, o iki 2035 m. – 20% kobalto, 10% ličio, 12% nikelio. Švino skaičiai nesikeis, nes jo perdirbimo infrastruktūra jau gerai išvystyta.