JAV aeronautikos ir kosmoso agentūra NASA planuoja iki 2040 metų nutupdyti astronautus Marse, sakė departamento vadovas Bilas Nelsonas (Bill Nelson). Raudonosios planetos užkariavimo strategija bus pagrįsta Artemidės programos patirtimi, kurios pagrindinė užduotis yra pilotuojamas Mėnulio tyrinėjimas.

Mūsų tikslas yra pritaikyti savo žinias apie gyvenimą ir darbą Mėnulyje, kaip tolesnio Saulės sistemos planetų tyrinėjimo dalį. Mūsų planas yra, kad žmonės vaikščiotų Marse iki 2040 m.
Nelsonas sakė pareiškime po to, kai JAV vyriausybė paskelbė 2023 finansinių metų biudžetą.
Pirmadienį JAV prezidentas Josephas Bidenas pasiūlė 2023 fiskalinių metų biudžeto projektą. Remiantis projektu, NASA gali gauti apie 26 milijardus dolerių moksliniams tyrimams atlikti, Žemės tyrimams ir kosminių technologijų kūrimui pagal Artemis-1 programą, skirtą Mėnulio tyrinėjimui, taip pat tolesniam Marso tyrinėjimui. Pažymima, kad iš biudžeto lėšų planuojama skirti 822 milijonus dolerių, visų pirma skirti misijai grąžinti dirvožemio mėginius, paimtus iš Marso paviršiaus Perseverance Rover. Tačiau pati misija vyks ne anksčiau kaip 2033 m. Be to, planuojama, kad 488 milijonai dolerių bus panaudoti robotų misijoms į Mėnulį.
2024 m. NASA, pagal Artemis-2 programą, planuoja pereiti prie pilotuojamų skrydžių į Žemės palydovo orbitą. Nuo 2025 m., Vykdant Artemis-3 programą, planuojama pradėti pilotuojamas misijas su žmonių nusileidimu ant Mėnulio paviršiaus. Panašios užduotys laukia ir Artemis-5, 6, 7 ir 8 misijose, kurias planuojama surengti nuo 2029 iki 2031 metų.

NASA vadovas savo kalboje priminė vykstančius Marso tyrinėjimus – duomenis nuo planetos paviršiaus renka marsaeigis Perseverance ir sraigtasparnis Ingenuity, o jo paviršiui ir Raudonosios planetos atmosferai tirti skrieja automatinės tarpplanetinės stotys. Nelsonas marsaeigių naudojimą pavadino „kritiškai svarbi tyrinėjimo misijos dalimi”.
Jis taip pat sakė, kad NASA šiuo metu kuria naują technologiją, reikalingą saugiam būsimų erdvėlaivių nusileidimui Marso paviršiuje. Visų pirma Nelsonas atkreipė dėmesį į specialaus pripučiamo šilumos skydo sukūrimą, kuris sulėtins erdvėlaivį jam patekus į Marso atmosferą ir padės saugiai nusileisti ant planetos paviršiaus.
Agentūra ypatingą dėmesį skiria gyvybės palaikymo Mėnulyje ir Marse technologijų kūrimui. Kaip vienas iš variantų, svarstoma galimybė mašinas ir įrenginius nuolat maitinti elektra. Šiems tikslams iš valstybės biudžeto numatoma skirti lėšų, kurios bus panaudotos reikiamai infrastruktūrai sukurti.
Taip pat JAV aviacijos ir kosmoso agentūra kuria naujus variklius, kurie paspartins krovinių ir astronautų pristatymą į Marsą.