Yra įrodymų – COVID-19 pažeidžia smegenis

Naujas tyrimas rodo, kad pacientų, hospitalizuotų dėl COVID-19, baltymų kiekis kraujyje yra didesnis nei sergančiųjų Alzheimerio liga. Šis atradimas patvirtina, kad SARS-CoV-2 pažeidžia smegenis.

Naujas tyrimas, kuriam vadovavo medicinos mokyklos prie Niujorko universiteto Grossmano mokslininkai, nustatė, kad COVID-19 pacientų neurodegeneracijos žymenys yra aukštesni, palyginti su neužkrėsta SARS-CoV-2 grupe. Išsami analizė parodė, kad šių žymenų lygis hospitalizuotiems COVID-19 pacientams buvo daug didesnis nei tiems, kuriems diagnozuota Alzheimerio liga.

Yra įrodymų – covid-19 pažeidžia smegenis

Mūsų išvados rodo, kad pacientai, hospitalizuoti dėl COVID-19, ypač tie, kuriems ūmios infekcijos metu pasireiškia neurologiniai simptomai, gali turėti smegenų pažeidimo žymenų lygį dar didesnį nei alzheimerio liga sergančių žmonių, – sakė prof. Jennifer A. Frontera iš NYU Langone Health. Tyrėjai ištyrė 251 pacientus, kurie, nors ir buvo vidutiniškai 71 metų amžiaus, prieš paguldytas į ligoninę dėl COVID-19 neturėjo kognityvinio nuosmukio ar demencijos simptomų. Tada šie žmonės buvo suskirstyti į dvi grupes: tuos, kuriems pasireiškė neurologiniai simptomai ūmios COVID-19 infekcijos metu, ir tuos, kurie nebuvo. Žymenų lygis buvo lyginamas su pacientais, kuriems diagnozuota Alzheimerio liga. Nė vienas iš 161 kontrolinio paciento nebuvo sirgė COVID-19.

Trys išbandyti žymenys – karboksigalinė ubikvitino hidrolazė L1 (UCHL1), bendras tau-baltimas ir p-tau181 – yra žinomi ląstelių mirties ir neuronų inaktyvacijos rodikliai. Lengvųjų neurofilamentų (NFL) polipeptidų kiekis didėja pažeidžiant aksonus, neuronų procesus. Savo ruožtu rūgštinis fibrilinis baltymas (GFAP) yra glijos ląstelių, palaikančių neuronus, pažeidimo matas. Amiloidas beta 40 ir 42 yra baltymai, kurie kaupiasi pacientams, sergantiems Alzheimerio liga. Ankstesni tyrimai parodė, kad bendras tau ir fosforilintas tau-181 (p-tau181) taip pat yra specifiniai Alzheimerio ligos žymenys, tačiau jų vaidmuo sergant šia liga išlieka abejotinas.

Trauminis smegenų sužalojimas, kuris taip pat yra susijęs su šių biomarkerių padidėjimu, nereiškia, kad vėliau susirgsite Alzheimerio liga ar su ja susijusia demencija, tačiau padidina jos atsiradimo riziką. Ar tokie santykiai egzistuoja tarp žmonių, sirgusių sunkia COVID-19 forma, yra klausimas, į kurį turime atsakyti kuo greičiau – sakė prof. Thomas M. Wisniewski iš NYU Langone.

Komentarai